Дърворезба. Технология на дърворезбоването. Изделия с дърворезба

Те е позната още от времето на неолита, като за сечива са използвали остър кремък. В България в периода на Възраждането се развиват няколко художествени школи, известни с дърворезбата си: Дебърска художествена школа, Банска художествена школа, Самоковска художествена школа, Тревненска художествена школа, Калоферска резбарска школа.
Най-общо можем да обособим два вида дърворезба - плоска дърворезба, известна като пастирска, и едра релефна дърворезба, означавана като занаятчийска. Украсените с пастирска резба предмети са наричани от народа писани, защото върху гладката повърхност са правени чести врязвания с нож. При релефната резба освен умелото съчетание на линиите и формите на мотивите, декоративният ефект се търси предимно в пластичното оформление на композицията и получената в резултат на това игра на светлосенки. Характеризира се с триизмерността си - наблюдава се винаги фронтално и дълбочината на нейния релеф е обикновено от 3 до 18 мм.
Сред основните инструменти, използвани за дърворезба, са: нож за дялкане/дълбаене – специален нож, използван за рязане, белене и заглаждане на дървото; шлосерско длето - инструмент с извит режещ връх, използван в най-различни форми и размери за резба на
вдлъбнатини, кръгове и криви; трион за рязане на дебел материал - малък трион, който се използва, за да отсече парчета дърво наведнъж; длето – има прав режещ връх и се използва за направата на линии и за почистване на гладки повърхности, като има различни размери. Необходими са и заточващи инструменти за поддържане на остриетата, като различни камъни и ремъци за точене.

Самата технология на дърворезба преминава през няколко етапа. Първо се изработва пластична рисунка на композицията. След това с помощта на индиго и молив за копиране се копира резбарския орнамент върху плоскостта за изработване, като внимателно се повтарят всички контури на мотива. Следва грубо изсичане на фона, като на този етап плоскостта се затяга на тезгяха и се изсичат празните места между отделните части на орнамента с длета с широчина по малка от големината на празните места. Самото изсичане се извършва грубо, преди засичането на орнамента, като се внимава да не се издълбае по-дълбоко от определената дълбочина на фона. Длетото се държи под наклон към плоскостта, резецът се поставя близо до контурите на орнамента, забива се с чукане и се обикаля цялото празно място, докато се премахне ненужната дървесина от него. После се извършва засичането на орнамента. Това става с длета, чиято форма на резеца отговаря на формата на контура, който ще се засича. Длетото се държи така, че да засича право надолу или малко навън и в никакъв случай навътре – да подсича мотиви и елементи в орнамента. Ако фонът е по дълбок, засичането трябва да се извърши на няколко пъти до достигане на необходимата дълбочина. При едно удряне върху длетото, то трябва да се забива най-много до 3-4 мм. При по силно удряне и забиване на длетото има опасност то да се счупи, особено при работа върху по твърдо дърво като орех, круша, бук, бряст и др.

Дърворезбите се работят само върху основа от широколистна дървесина и то редките и изключително ценни видове като липа, орех, явор, ясен, череша т.e. дървесина върху която времето да оставя колкото се може по–малък отпечатък, не се измятат и придават още повече колорит на произведението със своята естествена красота.
След като дърворезбата е завършена и са приключени довършителните работи, майсторът може да запечата и/или оцвети дървото с разнообразие от натурални масла, като орехово или ленено масло, което предпазва дървесината от мръсотия и

влага. Маслото също придава блясък на дървото, което помага на наблюдателя на слънчева светлина по-лесно да разпознае обекта. Но резбарите избягват употребата на гланциран лак за дърво, тъй като той създава прекалено блестяща повърхност, която дразни зрението и обърква изображението. Предмети, изработени от дърво, често се завършват със слой от восък, който предпазва дървото и дава мек отблясък.
Множество сувенири, украсени с дърворезба, можете да видите на www.oreshak.bg. Сред тях са, както кутийки и всеразмерни ракли за бижута и аксесоари, така и изкусни икони и дърворезбовани пана и пластики, идеални за подарък на близък човек или за украса на собствения ви дом. За любителите на виното и други алкохолни напитки, сме предвидили богата гама от бъклици, бурета и кутии за бутилки в разнообразни цветове и размери. Почитателите на лова пък могат да окачат своите трофеи на някои от прекрасните ни дъски, тематично украсени с дърворезба и пригодени за нуждите и на най-претенциозния ловец.